Axess ve Maximum kartlara vade farksız ek taksit fırsatı!

Hafta içi Saat 14:00'a kadar ödemesi onaylanan tüm siparişlerde aynı gün Kargo Ücretsiz!*

Grafik Tasarımcılar için En İyi Laptop Seçmenin 8 Kuralı

Grafik tasarımcılar için en iyi bilgisayarları seçerken, yaratıcı yazılım programlarınız için uygun donanımı bulmak önemlidir. Bilgisayarınızın ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli güç ve esnekliği sağlamak için temel teknoloji unsurlarını anlamak, dahili bileşenleri ve çevre birimlerini daraltmanıza yardımcı olacaktır.

Yaratıcı profesyonel ve öğrenciler, orta dönem tasarım projeleri üzerinde çalışırken, küçük işletmelere bültenler oluştururken veya grafik ağırlıklı bir dizi teslimatı içeren kurumsal pazarlama kampanyalarını yönetirken, grafik tasarım çalışmaları için doğru bilgisayara ihtiyaç duyarlar.

Tasarım için bir dizüstü bilgisayar veya grafik tasarım için bir masaüstü seçerken birçok seçeneğiniz vardır. Bilgisayarı nasıl kullanacağınızı ve hangi işlevselliğe ihtiyaç duyacağınızı düşünün. Önemli olan, kullanmayı planladığınız yazılım uygulamaları için uygun donanıma sahip olmaktır.

Yüksek kaliteli grafik tasarım araçları, potansiyellerinden tam olarak yararlanmak için yeterli güç ve seçenekler sunan bir bilgisayarda daha iyi çalışır. Aynı zamanda, grafik çalışmalarınız fotoğraf düzenleme veya büyük dosyaların aktarımını içermiyorsa, yaratıcı çalışmalarınızı tamamlamak için çok fazla işlem gücü, bellek ve depolamaya ihtiyacınız olmayabilir.

Neyse ki, donanım seçenekleri genişledi ve grafik tasarımcıların fikirlerini daha kolay hayata geçirebilmelerini sağlayan dijital araçları destekliyor. Aynı zamanda, işletim sistemi konusunda daha fazla seçeneğimiz var. Birçok Windows tabanlı bilgisayar, profesyonel tasarımcıların ihtiyaç duyduğu grafik yeteneklerini daha düşük fiyatlarla sunuyor.

Grafik Tasarım İçin Dizüstü Bilgisayarlar

Tasarım için dizüstü bilgisayarlar artık daha güçlü. Birçoğu yüksek kaliteli masaüstü bilgisayarlara neredeyse rakip olan hız ve depolama kapasitesine sahip. İşinizi yanınızda götürebilir, toplantılarda müşterilerinize ekran üzerinde tasarım örneklerini sunabilir ve kaynaklara bağlanabilir veya dosyaları uzaktan aktarabilirsiniz. Dahili 4K Ultra HD’ye kadar yüksek çözünürlüklü ekranlar çarpıcı ayrıntı ve keskinlik sunar.

Bugünün çoğu dizüstü bilgisayarı PCIe* katı hal sürücüleri (SSD) kullanır, bu da dosyaları açma ve aktarma konusunda süper hızlı hale getirir.

Taşınabilirlik önemli olsa da, dizüstü bilgisayarınız çok küçükse bu işlerinize engel olabilir. Ekranınız, tüm çalışma alanınızı görebileceğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz araçlara kolayca erişebileceğiniz kadar büyük olmalıdır.

Bugün birçok dizüstü bilgisayar 15 inç veya daha büyük ekranlara sahiptir, bu da size estetikten ödün vermeden ihtiyaç duyduğunuz görsel alanı sunar. Ayrıca, laptop ve tablet modları arasında geçiş yapmanıza izin veren 2’si-1 arada bir bilgisayar da seçebilirsiniz. Bu şekilde, faaliyetlerinize en iyi uyacak şekilde geçiş yapabilir ve aynı zamanda temel yaratıcı araçlarınızı çalıştırmak için ihtiyaç duyduğunuz yüksek performansı sunar. Tablet modunda, tasarımınızı çizme kalemiyle hızlı bir şekilde taslak olarak çizebilir veya beyin fırtınası yaparken anlık olarak mock-up’lar oluşturabilirsiniz. Tablet modu, çalışmanızı sunmanın harika bir yoludur. Müşterinizle yan yana oturup tasarımlarınızı gözden geçirebilir ve önemli unsurları yakınlaştırarak işaretleyebilirsiniz.

Yeni bir “grafik tasarım” laptopu ararken dikkate almanız gereken temel unsurları aşağıda bulabilirsiniz:

Grafik tasarimcilar icin en iyi laptop secmenin 8 kurali1


İşlemci Gücü (CPU), Photoshop, Illustrator ve InDesign arasında geçiş yapmanızı ve yavaşlamadan güzel, çok katmanlı projeler oluşturmanızı sağlar. Ancak, daha yüksek sayıda işlemci çekirdeği her zaman bu tür bir iş akışını hızlandırmaz, çünkü bazı grafik programları tek bir çekirdekte çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve daha fazla çekirdek üzerinde ölçeklenmez. Dört veya sekiz çekirdekli işlemciler çoğu grafik tasarımcı için iyi performans gösterecektir. (Ancak, 3D renderlama ve video kodlama gibi çok çekirdekli görevler aynı anda birden fazla çekirdeği kullanır.)


Grafik tasarım için bir CPU’nun başka bir yönü, gigahertz cinsinden hesaplanan saat hızıdır. Bu sayı, işlemcinizin ne kadar hızlı çalışabileceğini belirler. Grafik tasarım işlemcileri için saat hızı ne kadar yüksekse, o kadar iyidir. Bu özellikle, harici bir sabit diskinizden büyük dosyaları masaüstünüze aktarmak veya Photoshop veya Lightroom gibi yüksek performanslı programlarla çalışmak gibi görevler için geçerlidir.

Grafik tasarimcilar icin en iyi laptop secmenin 8 kurali2

Grafik İşlemciler (GPU) veya grafik kartları, çalışmalarınızı ekranınızda gördüğünüz grafiklere dönüştürür. Bunlar ya entegre veya ayrı olabilir. Entegre grafikler, bilgisayarınızın anakartına dahil edilmiştir ve bilgisayarın CPU’suyla aynı çip üzerinde yer alır, CPU ile belleği paylaşırlar. Ayrı grafiklerden daha az güçlü olsalar da, daha az enerji tüketirler. Ayrı grafik kartları ise tamamen ayrı bir GPU çipi üzerinde bulunurlar. Ayrı grafikler, entegre grafiklere göre daha fazla işlem gücü ve daha yüksek kaliteli bir görsel deneyim sunar ve HD video düzenleme ve oyun gibi yüksek performanslı uygulamalar için idealdir.

Bir GPU, tamamladığı görev türü açısından bir CPU’dan farklıdır. CPU, işi GPU’ya aktarır ve bu da grafik performansını artırır. Bazı programlar ve görevler için bir GPU, düzenleme alanınızda nesneleri hızlı bir şekilde taşımanıza olanak tanır, bu da beyin fırtınası aşamasında çalışırken, bir toplantı sırasında müşterinizle fikirleri tartışırken veya bir projede son dakika değişiklikleri yaparken önemlidir.

Grafik tasarimcilar icin en iyi laptop secmenin 8 kurali3

Bellek veya RAM, Photoshop ve Painter gibi güçlü programları verimli bir şekilde çalıştırmanızı sağlar. Geçici olarak çalışma dosyalarını depolar ve işlemcinizin daha fazla veriyi işlemesine olanak tanır. Sahip olduğunuz RAM miktarı ne kadar fazlaysa, iş akışınız o kadar hızlı olur. Önizleme dosyaları hızlı bir şekilde oluşturulur ve aynı anda birden çok dosya üzerinde işlemler yapabilirsiniz, sistem gecikmesi olmadan.

Grafik tasarımcılar için depolama kapasitesi, düzenli olarak çok büyük dosyalar oluşturduğunuz ve bu dosyaları hem projeler üzerinde çalışırken kolay erişim için hem de bir iş tamamlandıktan sonra arşivleme için saklamak için yeterli alanı sağlamalıdır. RAM’dan farklı olarak, depolama sürücüleri verileri kalıcı olarak saklar.

Grafik tasarimcilar icin en iyi laptop secmenin 8 kurali4

Dikkate almanız gereken iki depolama seçeneği sabit disk sürücüsü (HDD) ve katı hal sürücüsü (SSD) olarak karşımıza çıkar. Bilgisayar HDD, geleneksel dönen bir diskten oluşur. 1 TB sabit disk, herhangi bir işletim sistemi için rahatlıkla kullanılabilir ve en az 700 GB’lık alanı diğer programlar ve veriler için bırakır. SSD ise yonga tabanlı başka bir tür dahili depolama birimidir. SSD’lerde hareketli parçalar olmadığından, uygulamalarınız daha hızlı bir şekilde yüklenip çalışabilir.

Yetersiz depolama, işlem yapma, düzenleme ve diğer yüksek performanslı görevleri yavaşlatabilecek darboğazlara neden olabilir.

Tasarımcı olarak, tüm büyük proje dosyalarınızı ana bilgisayarınızın sabit sürücüsünde saklamanız gerekmez. Birçok tasarımcı, çalışmalarının büyük bir bölümünü harici sabit disk sürücülerine kaydeder; genellikle her müşteri için ayrı bir sürücü kullanır. Bu hem bilgisayarlarınızın daha hızlı çalışmasını sağlar hem de çoklu müşteri çalışmalarını açıkça ayrı ve düzenli tutar. Yukarıda belirtildiği gibi, daha hızlı işlem hızları ve grafik kartları, tasarımcıların harici sabit disk sürücülerinde doğrudan çalışmasına olanak tanır.

Dizüstü bilgisayarlar genellikle SSD’lerle birlikte gelir ve HDD’lere göre daha dayanıklıdır, ancak masaüstü bilgisayarlar isteğe bağlı olarak her ikisiyle de donatılabilir.

Grafik tasarimcilar icin en iyi laptop secmenin 8 kurali5

Grafik tasarımcılar için ekran seçenekleri kritiktir, bunlar arasında ekran boyutu, renk doğruluğu ve çözünürlük bulunur. Tasarım için dizüstü bilgisayarlar söz konusu olduğunda, ekran boyutu önemlidir. Grafik tasarımcı olarak, çalışmanızı yapmak için yeterli ayrıntıyı görebilmek için 15 inç veya daha büyük bir ekrana ihtiyacınız vardır. Ayrıca, araç çubuklarınızı ve kontrol panellerinizi kullanışlı bir şekilde ekranınızda tutmak için yeterli alanın olması da yardımcı olur. Birden fazla programda çalışmanız gerekiyorsa ve yaptığınız işleri hepsini görmek istiyorsanız, dizüstü bilgisayarınıza ikinci bir ekran bağlamayı veya daha büyük bir ekranlı masaüstü bilgisayar kullanmayı düşünebilirsiniz. Genişletilmiş bir ekran alanı, büyük düzenlemeler üzerinde çalışırken veya yüksek çözünürlü dosyaları yakından görüntülerken yardımcı olur.

Müşterilerinizin çoğunun tam olarak eşleştirmeniz gereken marka renkleri olacaktır. Ekranınız, seçtiğiniz renk alanına bakılmaksızın dijital ve baskı işleri için renk doğruluğunu sağlamalıdır. Bir belgeyi yazıcıya gönderdiğinizde, ekranınızda gördüğünüz rengin alacağınız renk olduğuna güvenebilmeniz gerekir.

Ekran çözünürlüğü açısından, 1920 x 1080 piksel çözünürlüğe sahip 24 inç bir monitör, tam yüksek çözünürlük sağlar ve genellikle temel ihtiyaçlar için yeterlidir. Profesyonel tasarımcılar, özellikle fotoğraf düzenlemesi de yapanlar, 1440p veya 4K gibi daha yüksek çözünürlüklü bir ekran gerekebilir.

Büyüklük veya çözünürlük ne olursa olsun, mat veya parlama önleyici kaplamalar göz yorgunluğunu ve görsel dikkat dağılmasını azaltmaya yardımcı olabilir; ancak, grafik tasarımda, fotoğrafçılıkta ve video düzenlemede renk doğruluğu için önemli olan kontrast ve canlılık da azaltırlar.

Grafik tasarimcilar icin en iyi laptop secmenin 8 kurali6

Grafik tasarım çalışmalarında portlar ve kablolu bağlantılar da çok önemlidir. Ne kadar fazla giriş ve çıkışınız varsa, harici sürücülerden ve SD kartlardan dosya yüklemek, başka bir monitör eklemek, bir tablet ve stilus veya ergonomik klavye bağlamak ve çeşitli diğer çevre birimlerinden yararlanmak o kadar kolay olacaktır.

Thunderbolt™ 3 teknolojisi, çeşitli çevre birimleri ve depolama cihazları için hızlı ve esnek bağlantılar sağlar. Ayrıca, Thunderbolt bağlantısı, müşteri ağlarına bağlanmanızı ve sahada çalışırken hızlı dosya transferi yapmanızı kolaylaştırır. Aslında, Thunderbolt, USB 3.0’dan 8 kat daha hızlıdır ve HDMI 1.4.1’den daha fazla video bant genişliği sağlar.

Kablosuz bağlantı, tasarımcılara her yerden çalışma esnekliği sağlar. Intel® Wi-Fi 6 (Gig+) özellikli bilgisayarlar, Wi-Fi performansında nesil atlaması, trafik yönetimi, girişim önleme ve güvenlik gibi konularda en iyi bağlantıyı sunar. Ayrıca, neredeyse 3 kat daha hızlı indirme hızı deneyimleyeceksiniz. Ayrıca, tüm Wi-Fi 6 destekli ürünler, bugünün siber tehditlerine özel olarak tasarlanan WPA3 güvenlik teknolojilerini içerir.

Sık sık seyahat ederken veya müşteri ziyaretlerinde çalışıyorsanız, Wi-Fi 6, genel iş akışı performansınızı artırmaya yardımcı olacak, özellikle büyük medya dosyası transferleri ve diğer bant genişliği yoğun aktiviteler söz konusu olduğunda, geliştirilmiş WLAN hızı, kapasitesi, yönetilebilirliği ve güvenliği sunar.

Grafik tasarimcilar icin en iyi laptop secmenin 8 kurali7

Kablosuz Bağlantı, tasarımcılara her yerden çalışma esnekliği sağlar. Intel® Wi-Fi 6 (Gig+) özellikli bilgisayarlar, Wi-Fi performansında nesil atlaması, trafik yönetimi, girişim önleme ve güvenlik gibi konularda en iyi bağlantıyı sunar. Ayrıca, neredeyse 3 kat daha hızlı indirme hızı deneyimleyeceksiniz. Ayrıca, tüm Wi-Fi 6 destekli ürünler, bugünün siber tehditlerine özel olarak tasarlanan WPA3 güvenlik teknolojilerini içerir.

Sık sık seyahat ederken veya müşteri ziyaretlerinde çalışıyorsanız, Wi-Fi 6, genel iş akışı performansınızı artırmaya yardımcı olacak, özellikle büyük medya dosyası transferleri ve diğer bant genişliği yoğun aktiviteler söz konusu olduğunda, geliştirilmiş WLAN hızı, kapasitesi, yönetilebilirliği ve güvenliği sunar.

Grafik tasarimcilar icin en iyi laptop secmenin 8 kurali8

Dokunmatik ekran özellikleri, çalışmalarınızı gösterirken hızlıca yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapmanızı sağlar, ancak düzenli temizlik gerektirir. Ekranı parmak izlerinden ve lekelerden temiz tutmak, sizin ve müşterilerinizin çalışmanızı net bir şekilde görebilmesi için önemlidir. Dokunmatik ekran özelliklerinden biraz farklı olarak, bir stylus ile çalışmak, çizim yaparken gerçekçi bir his verir. Birçok tasarımcı için, fikirleri taslak halinde çizme veya illüstrasyon üzerinde çalışma aşamasında bu önemlidir.

En İyi Makine İçin

Grafik tasarımcıları genellikle birçok farklı rol üstlenir ve çok dinamik çalışma hayatına sahiptir. Bu nedenle, birçok tasarımcı birden fazla sistem sahibi olmayı ve kullanmayı tercih eder. Yüksek performanslı dizüstü bilgisayarlar, seyahat ederken, müşteri ziyaretlerinde veya sadece mekan değiştirmek istediğinizde esneklik sağlar. 3D renderlama veya video düzenleme gibi daha yoğun çalışmalar ofiste veya evde masaüstü bilgisayarda yapılabilir.

Siz de kendinize en uygun laptop modelini bulmak için buraya tıklayarak ürünlerimizi gözden geçirebilirsiniz!

Laptop tercih etmek konusunda aklınızdaki soru işaretlerini silmek için derlediğimiz 15 nedeni buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Masaüstü sistemler tercih ediyorsanız buraya tıklayarak bir diğer web sitemizi gözden geçirebilirsiniz.

Paylaş:

EN UYGUN FİYATLI ÜRÜNLER

Yorum yapın