Axess ve Maximum kartlara vade farksız ek taksit fırsatı!

Hafta içi Saat 14:00'a kadar ödemesi onaylanan tüm siparişlerde aynı gün Kargo Ücretsiz!*

Hotspot nedir? WiFi Hotspot Tanımları ve Detayları

Hotspot’lar nedir, neredeler ve gizliliğinizi ve güvenliğinizi korurken bunlara nasıl bağlanabilirsiniz?

Genellikle cep telefonlarının veri kullanımını gerektirmeyen ve e-posta cevaplama veya internete erişme gibi işlemler için kullanılan Wi-Fi hotspotları, halka açık altyapının ve internet deneyiminin önemli bir parçası haline geliyor.

Günlük olarak milyonlarca insan, veri ihtiyaçları için halka açık hotspotlara bağlanıyor. Tahminlere göre dünya genelinde neredeyse 200 milyon hotspot bulunuyor ve 2018 yılına kadar her 20 kişiye bir hotspot düşecek. Modern ve her zaman bağlantılı dijital yaşam tarzımız sayesinde, insanlar sürekli bağlantı bekliyor ve halka açık Wi-Fi erişim noktaları bu ihtiyaçları karşılamak için küresel bir hotspot ağına dönüşüyor.

Terimler

Hotspot ve mobil hotspot terimlerini bazı insanlar karşılıklı olarak kullanabilirken, bunların farklı anlamları vardır.

Hotspot: Hotspot, kullanıcıların kablosuz yerel ağ (WLAN) aracılığıyla internete erişebildiği fiziksel bir konumdur ve genellikle bir internet hizmet sağlayıcısına bağlı bir yönlendiriciyle birlikte Wi-Fi kullanarak gerçekleştirilir. İnsanlar genellikle bu yerleri “Wi-Fi hotspotları” veya “Wi-Fi bağlantıları” olarak adlandırır. Basitçe söylemek gerekirse, hotspotlar kullanıcıların cep telefonları ve tablet gibi mobil cihazlarını kablosuz olarak internete bağlayabilecekleri fiziksel yerlerdir. Hotspotlar özel veya kamu alanında olabilir, örneğin bir kahve dükkanı, bir otel, bir havaalanı veya hatta bir uçak içi gibi. Birçok halka açık hotspot ücretsiz kablosuz erişim sunarken, bazıları ödeme gerektirebilir. Makalenin ilerleyen bölümlerinde bir mobil cihazı bir Wi-Fi hotspotuna nasıl bağlayabileceğinizi öğreneceksiniz.

Mobil hotspot: Mobil bir hotspot (bazen taşınabilir hotspot olarak da adlandırılır), bir hotspotun taşınabilir bir versiyonudur! “Normal” bir Wi-Fi hotspotu fiziksel bir konuma bağlıyken, dizüstü bilgisayarınızı internete bağlamak için cep telefonunuzun veri bağlantısını kullanarak bir mobil hotspot oluşturabilirsiniz. Bu işleme “tethering” denir. Bu işlemin detaylarına daha sonra değineceğiz. Wi-Fi hotspotları hakkında konuşurken bu terimleri de bilmeniz önemlidir.

Erişim noktası (kablosuz erişim noktası): Bir kablosuz erişim noktası (WAP), Wi-Fi uyumlu bir cihazın kablolu bir ağa bağlanmasını sağlayan bir ağ cihazıdır. WAP ya fiziksel olarak bir yönlendiriciye bağlanır ya da yönlendirici içine entegre edilir. Bir WAP, Wi-Fi erişiminin bir WLAN’a sağlandığı fiziksel konum olan bir hotspot değildir.

Wi-Fi: Wi-Fi, cep telefonunuzun veya bilgisayarınızın kablosuz bağlantı aracılığıyla internete erişmesini sağlayan teknolojidir. Veri iletimi ve alımı için radyo sinyallerini kullanır ve etkinleştirilmiş cihazınız ile WAP arasında veri iletişimi gerçekleştirir.

SSID: Hizmet kümesi tanımlayıcısı (daha yaygın olarak bilinen adıyla SSID), kablosuz bir ağın benzersiz adıdır. Bağlanmak için kablosuz ağın adını bilmelisiniz. Bilgisayarınız veya cep telefonunuz mevcut kablosuz ağları arayabilir; genellikle insanlar ağlarını kolay tanımlama için isimlendirir – “Bob’un telefonu”, “otel misafirleri” veya “Benim ağımdan uzak dur” gibi.

Hotspotlarla ilgili bazı terimleri anladığınıza göre, onlara nasıl bağlanacağınızı öğrenelim.

Free wi fi sign hanging in traditional chinese street restaurant

Wi-Fi Hotspot’a Nasıl Bağlanılır?

Muhtemelen gün boyunca ofisinizde, evinizde veya kahve dükkanları ve havalimanları gibi halka açık yerlerde bulunan birkaç Wi-Fi hotspotu aracılığıyla akıllı telefonunuzu veya dizüstü bilgisayarınızı internete bağlıyorsunuz. Hotspotları kullanmak, yoğun yaşamınıza bağlı kalmak için kolay bir yol sağlar.

Kablosuz bir hotspot’a bağlanmak basit bir işlemdir. Örnek olarak akıllı telefonunuzu kullanalım. Uçağınızı beklerken havaalanında bir e-posta yanıtlamak istiyorsunuz ve veri kullanmak istemiyorsunuz. Akıllı telefonunuzu kablosuz bir ağın menziline girdiğinde sizi bilgilendirmesi için ayarlayabilir veya telefonunuzun ayarlarından kablosuz ağları bulabilirsiniz. Wi-Fi hotspotuna bağlanmak için izlemeniz gereken adımlar cihaza bağlı olarak değişecektir – Android*, iPhone* veya başka bir marka – ancak aşağıda genel bir özet bulunmaktadır:

Cihazınızdaki kablosuz simgeye tıklayarak yakındaki kablosuz ağların adlarını görün. Bir kablosuz ağ seçin; bazı durumlarda “Bağlan” seçeneğine de tıklamanız gerekebilir. Güvenlik anahtarını veya şifreyi girin. Çoğu kablosuz ağ güvenceli olup bağlantıyı kabul etmek için bir şifre gerektirir. Bazı ağlar güvencesiz veya açık olabilir ve bir şifre gerektirmez; bunlara erişirken dikkatli olmanız gerekir çünkü güvenlik riski oluşturabilirler. Ağ türünü seçin (ev, iş veya genel, eğer bir Windows* cihaz kullanıyorsanız). Ağ türünü seçmek, bulunduğunuz konuma uygun bir güvenlik düzeyi belirleyecektir. “Ev” veya “iş” seçerseniz, cihazınız diğer cihazlar tarafından bulunabilir olacaktır. Eğer kahve dükkanı, otel, restoran, havaalanı gibi halka açık bir yerdeyseniz mutlaka “genel” seçeneğini seçin. Voilà! Hızlı bir şekilde internete bağlandınız.

Ancak diyelim ki yakınlarda bir Wi-Fi hotspotu bulamadınız. Akıllı telefonunuzu taşınabilir bir hotspot olarak nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için devam edin.

Hotspot nedir? Wifi hotspot tanımları ve detayları

Akıllı Telefonunuzu Mobil Hotspot Olarak Kullanma

Eğer bir hotspot bulunmayan bir konumdaysanız ve dizüstü bilgisayarınızı İnternet’e bağlamak istiyorsanız, telefonunuzu “tethering” adı verilen bir işlemle mobil Wi-Fi hotspot olarak kullanabilirsiniz. Bu, dizüstü bilgisayarınızın İnternet’e erişmesini ve akıllı telefonunuzun veri bağlantısını paylaşmasını sağlar.

Kurulum adımları, akıllı telefonunuz ve İnternet servis sağlayıcınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir, ancak genellikle telefonunuzun Ayarlar veya Bağlantıları Yönet menüsünde talimatları bulabilirsiniz. Güvenlik için yakındaki İnternet kullanıcılarının telefonunuza veya dizüstü bilgisayarınıza erişememesi için bir Wi-Fi şifresi kullanmanız önemlidir. Ayrıca, dizüstü bilgisayarınızı telefonunuza bağladığınızda telefonunuzun veri kotasını kullanacağınızı ve aşım ücretlerinden kaçınmak için kullanımınıza dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

Artık bağlı olduğunuza göre, işte bu kadar mı? Aslında tam olarak öyle değil. Wi-Fi hotspotlarını kullanmanın iş, aile ve arkadaşlarınızla bağlantıda kalmanın pratik bir yolu olduğunu bilmelisiniz. Ancak hotspot bağlantısı aynı zamanda bazı güvenlik risklerini de beraberinde getirir.

Hotspot Güvenliği

İnternete bağlı olmanın risklerinden biri, işlerimizi ve kişisel hayatlarımızı takip etmemize yardımcı olan teknolojilerin, hackerlara ve kimlik hırsızlarına karşı savunmasız olabileceğidir.

Hotspot nedir? Wifi hotspot tanımları ve detayları

Halka açık bir Wi-Fi hotspot ararken, akıllı telefonunuzu veya dizüstü bilgisayarınızı yalnızca güvenilir sağlayıcılara bağladığınızdan emin olun; örneğin, otelin veya kafein kablosuz ağına bağlanın. Bongo yerine Boingo gibi yanlış yazılmış hotspotlara bağlanmaktan kaçının, çünkü hackerlar bazen meşru görünen bu isimleri dikkatsiz kullanıcılara çekmek için kullanır.

Ayrıca, güvenli olmayan bir Wi-Fi bağlantısı üzerinden malware (bilgisayarınıza zarar verebilen veya devre dışı bırakabilen yazılım) dağıtabilme ihtimali de vardır, özellikle aynı ağ üzerinde bir dosya paylaşım programı kullanıyorsanız.

Sanal Özel Ağ (VPN)

Halka açık bir Wi-Fi hotspot kullanırken güvenlik endişeleriniz varsa, şifrelenmiş bir bağlantı aracılığıyla İnternet’i kullanmanıza izin veren bir sanal özel ağ (VPN) oluşturmayı düşünebilirsiniz. Verileriniz şifrelendiği için bu, hackerları caydırabilir, ancak iletilen verilerin şifrelenmesi ve çözülmesi için gereken işlem gücü nedeniyle İnternet erişiminizi yavaşlatabileceğinizi unutmayın.

Siz de kendinize en uygun laptop modelini bulmak için buraya tıklayarak ürünlerimizi gözden geçirebilirsiniz!

Masaüstü sistemler tercih ediyorsanız buraya tıklayarak bir diğer web sitemizi gözden geçirebilirsiniz.

Paylaş:

EN UYGUN FİYATLI ÜRÜNLER

Yorum yapın