Axess ve Maximum kartlara vade farksız ek taksit fırsatı!

Hafta içi Saat 14:00'a kadar ödemesi onaylanan tüm siparişlerde aynı gün Kargo Ücretsiz!*

Laptopunuzun Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

Hayatımızın hemen her noktasında bilgisayarlara ihtiyaç duyuyoruz. Bilgisayarlar en çok ihtiyaç duyduğumuz teknolojik cihazların başında geliyor. Gelişen teknolojinin sonucu olarak artık tüm teknolojik cihazlarımızı yanımızda taşıyabiliyoruz. Bilgisayarlarımızı da yanımızda taşıma ihtiyacımızdan kaynaklı olarak laptop kullanımı gün geçtikçe daha fazla artıyor. Bütün teknolojik cihazlarda olduğu gibi laptopların da belli bir ortalama kullanım ömrü bulunuyor. Ancak bu ömrü daha çok bizim kullanım şeklimiz uzatıyor ya da kısaltıyor. Laptopunuzda bazı önemli noktalara dikkat ettiğinizde ömrü hiç beklemediğimiz kadar uzayabiliyor. Bu yazımızda laptopunuzun ömrünü nasıl uzatırsınız anlatmaya çalışacağız.

Laptopunuzun omrunu nasil uzatirsiniz 20231023 6

Serin Yerde Muhafaza Etmek Daha Uzun Bir Ömür Sağlıyor

Tüm elektronik cihazların en büyük düşmanlarından biri aşırı ısı oluyor. Aşırı ısı iki şekilde laptopunuzu etkiliyor.

Bunlardan birincisi laptopunuzu çok sıcak ortamlarda kullanmaya devam etmektir. Laptopunuz sürekli dışarıdan bir sıcaklığa maruz kaldığında bu bir süre sonra içerideki parçalarına zarar vermeye başlıyor olacaktır.

İkincisi de aşırı kullanımdan dolayı laptopunuzun sürekli ısınıyor olmasıdır. Laptopunuzu hiç kapatmıyorsanız ve aşırı performans isteyen uygulamalar ya da oyunlar oynuyorsanız devamlı olarak ısınacaktır. Bu ısınmanın sonucu olarak da laptopunuzda sorunlar çıkmaya başlıyor olacaktır.

Aşırı ısı öncelikle laptopunuzun ekranına zarar veriyor. Ekranın netliği ve piksellerinde sorun yaşayabiliyorsunuz. Ayrıca laptopunuzun pil ömrünü ciddi bir şekilde olumsuz etkiliyor. Aşırı ısınmadan kaynaklı pilin içerisindeki kimyasallar etkileniyor ve bu durum laptopunuza da zarar vermeye başlıyor.

Teknolojik cihazların içerisinde farklı parçaları bir arada tutan yapıştırıcılar bulunuyor. Bu yapıştırıcılar belli bir sıcaklığa kadar dayanıklı olsa da sürekli ısındığı zaman erimeye başlıyor ve cihazın içine akmasına neden oluyor.

Bunların dışında laptopunuzun içinde birçok parça metalden oluşuyor. Metal aşırı ısındığında genleşiyor ve soğuduğunda ise büzüşüyor. Bu metal parçalar ve teller devamlı olarak genleşip büzüştüğü zaman laptopun içerisindeki başka parçalarla temas edebiliyor. Nadir görülüyor olsa da bu tarz temaslar sonucunda laptopunuzun içerisindeki donanım zarar görebiliyor.

Aşırı ısı konusunda bilinmesi gereken en önemli nokta da laptopunuzun birkaç kez aşırı ısınması sonucu bu tarz sorunlar yaşamayacak olmanızdır. Yani laptopunuz bir iki kez aşırı ısıya maruz kaldıktan sonra hemen bozulacağını düşünmemelisiniz. Tam tersi şekilde aşırı ısıya maruz kalıp bozulmadığında da ısının zarar vermediğini düşünmüyor olmalısınız.

Burada önemli olan laptopunuzun sürekli olarak aşırı ısı altına kalmasıdır. Doğrudan güneşin altında kullanıyorsanız, odanızda bıraktığınız yer tam olarak güneş alıyorsa ya da tam olarak kapatmadan çantanıza koyup yanınızda taşıyorsanız laptopunuzu yavaş yavaş öldürüyorsunuz demektir. Bu tarz durumlar laptopunuz hemen bozmuyor olacaktır ancak ortalama ömründen daha kısa süre kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Laptopunuzun omrunu nasil uzatirsiniz 20231023 3

Bir Kılıf ve Laptop Çantası Laptopunuzu Fiziksel Tehditlere Karşı Koruyor

Laptoplarımız da tüm mobil cihazlarımız gibi en çok düşme ve çarpma gibi tehlikelerle karşı karşıya kalıyor. Bir yerden başka bir yere taşırken çarpabiliyoruz ya da dikkatsiz tuttuğumuzda düşürebiliyoruz.

Bu tarz düşme ve çarpma sonucu oluşabilecek hasarlar kalıcı olabiliyor. Bu nedenle laptopunuz için mutlaka darbeleri emici özelliğe sahip çantasında taşıyor olmalısınız. Bu çantalar iç yüzeyindeki özel tabaka sayesinde darbenin şiddetini emerek laptopunuzun en hafif şekilde etkilenmesini sağlıyor.

Ayrıca laptopunuzu dışarıda daha çok kullanıyorsanız içerisine toz ya da kir girmesini engellemek için ona uygun kılıflar da kullanabilirsiniz.

Laptopunuzun omrunu nasil uzatirsiniz 20231023 4

Her Cihaz Gibi Laptoplarınız da Temiz Tutulmak İstiyor

Bütün teknolojik cihazların içerisinde çok hassas elektronik devreler bulunuyor. Bir diğer ortak noktaları da büyük çoğunluğunda hava alması için havalandırma deliklerinin bulunuyor olmasıdır.

Bu havalandırma delikleri özellikle laptoplarda içerisine toz ve kirin dolmasına neden oluyor. Tozlar biriktikçe elektronik devrelere zarar veriyor ve önce laptopunuzun yavaşlamasına daha sonrasında ise bozulmasına neden oluyor.

Bu nedenle masaüstü bilgisayarınızda olduğu gibi laptopunuzu da uzun süre kullanmak istiyorsanız düzenli olarak temizliyor olmalısınız. Laptoplar masaüstü bilgisayarlardan daha hassas olduğu için temizlik işleminde süpürge gibi güçlü cihazlar kullanmamalısınız. İçerisindeki toz ve kirden kurtulurken devrelerine zarar verme ihtimaliniz bulunuyor.

Çoğunlukla havalandırma deliklerine belli bir açıdan üfleyerek temizleyebilirsiniz. Üfleyerek temizleme işlemi geçici bir çözüm sunuyor olacaktır. Çünkü tozların bir kısmı çıkarken bir bölümü de laptopunuzun başka köşelerine dolacaktır. Bu tozlar belli bir yerde biriktiğinde yine laptopunuza zarar verebiliyor. Bu nedenle eğer laptopunuzun arkasını açabiliyorsanız bu şekilde güzel bir temizlik yapabiliyor olursunuz. Zarar vermekten korkuyorsanız ya da garanti kapsamı dışına çıkıyorsa düzenli aralıklarla yetkili servise götürüp genel temizliğini yaptırabiliyorsunuz.

İçerisinin temizliği kadar laptopunuzun dışının temizliği de önemli oluyor. Tuş takımı ve ekranı dışında menteşelerini de düzenli olarak temizlemek laptopunuzun uzun ömürlü olmasında etkili yöntemlerden biri oluyor.

Düzenli olarak temizlenen laptopunuz her zaman ilk günkü yüksek performasını sergilemeye ve uzun süre size hizmet vermeye devam ediyor olacaktır.

Laptopunuzun omrunu nasil uzatirsiniz 20231023 2

Laptopun Kapasitesini Doldurmamak İçin Harici Disk Kullanıyoruz

Depolama alanı dolmaya başlayan tüm laptopların ömrü de kısalmaya başlıyor. Gelişen teknolojiyle birlikte artık tüm dijital içerikler daha fazla yer kaplamamaya başlıyor. Daha kaliteli fotoğraf ve videolar eskisinden çok daha büyük boyutlarda bulunuyor. Bu nedenle bilgisayarlarımızın kapasitesi ne kadar büyük olursa olsun zamanla daha çabuk doluyor.

Laptoplara ek sabit disk takmak masaüstü bilgisayarlara göre daha zor oluyor. Ekleme yapsak bile bu da geçici bir çözüm sunuyor. Çünkü kısa bir süre sonra onun da dolmasına engel olamıyoruz.

Laptopunuzun ömrünü uzatmak için içinde çok fazla dosya ya da belge tutmuyor olmalısınız. 1 TB ya da 2 TB kapasiteye sahip harici disk ile birlikte laptopunuzu kullanmaya başladığınızda hemen faydasını da görmeye başlıyorsunuz.

Bilgisayarınızın sabit diskleri içinde bulunan çalışmalarınızı, fotoğraf ve videolarınızı harici diske taşıdığınızda daha yüksek performans sergilediğini göreceksiniz.

Ayrıca harici disk kullanmanın başka faydaları da bulunuyor. Laptopunuza bir şey olduğunda verileriniz güvende oluyor, aynı zamanda laptopunuz olmadığında bile belgelerinize herhangi bir bilgisayardan yine ulaşabiliyorsunuz.

Bir harici disk kullanmak istemiyorsanız belge ve dosyalarınızı bulut teknolojinde de saklayabiliyorsunuz. Bulut teknolojisi gelişip kullanım alanı atmaya başladıkça herkes tarafından kullanılabilir duruma geliyor. Aylık vereceğiniz ufak abonelik ücretiyle bilgilerinizi buluta aktarabiliyor ve orada sonsuza kadar muhafaza edebiliyorsunuz. Bu şekilde hem laptopunuzun ömrünü uzatıyor hem de ekstra bir cihaz daha taşımamış oluyorsunuz.

Laptopunuzun omrunu nasil uzatirsiniz 20231023 5

Laptopun Ömrünü Uzatmak İçin Pil Ömrünü Koruyoruz

Laptopunuzun ömrünü nasıl uzatırsınız konusunda öneriler verirken sırayı pil alıyor. Laptopları ne kadar dikkatli kullansak da en çok sorun yaşadığımız noktası pil ömrü oluyor. Gelişen teknoloji pil ömrünü sürekli uzatmaya çalışıyor. Ancak cihazları kullanım süremiz günden güne arttığı için hiçbir gelişme yeterli olmuyor. Peki o halde laptop pil ömrünü uzatmak için ne yapmalıyız?

Bu noktada laptopunuzu doğru bir şekilde kullanarak pil ömrünün kısalmasına belli ölçülerde engel olabiliyorsunuz.

Laptopunuzu şarjda uzun süre takılı bırakmanızın bir faydası olmuyor. Çünkü piller kapasitesinden daha fazla enerji depolayamıyor. Bu nedenle pil dolduktan sonra hala şarja takılı kalması pil ömrünün kısalmasına neden oluyor.

Tüm elektronik cihazların pil ömürleri pil döngüsüyle belirleniyor. Pilin tamamen boşalıp tekrar tam doldurulması bir döngü oluyor. Tüm cihazlar üretilirken de pilleri belli bir döngü sayısına göre üretiliyor. Laptopunuzun şarjı yüzde 20’nin altına inmeden şarja takmamanız pil ömrünü uzatan bir yöntem oluyor.

Eğer uzun süre çalışacaksanız ve bu sürede tekrar tekrar şarja takıp çıkarmak istemiyorsanız laptopunuzu kapatıp pilini çıkardıktan sonra şarja takabilirsiniz. Böylece pili kullanmadan uzun süre boyunca laptopunuzu kullanabiliyorsunuz.

Ayrıca laptopunuzu kullanmadığınız zamanlarda ya da kısa süreli bile olsa yanından ayrıldığınızda hemen uyku moduna almanız da pil ömrü konusunda çok fayda sağlıyor olacak.

Siz de kendinize en uygun laptop modelini bulmak için buraya tıklayarak ürünlerimizi gözden geçirebilirsiniz!

Laptop tercih etmek konusunda aklınızdaki soru işaretlerini silmek için derlediğimiz 15 nedeni buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Masaüstü sistemler tercih ediyorsanız buraya tıklayarak bir diğer web sitemizi gözden geçirebilirsiniz.

Paylaş:

EN UYGUN FİYATLI ÜRÜNLER

Yorum yapın